Menu
Katalog
Novinky
09.01.2024
Nové dotace na fotovoltaiku v Modernizačním fondu vyhlášeny
Státní fond životního prostředí zveřejnil podmínky nových dotaci na fotovoltaiku pro firmy a veřejný sektor.

27.12.2023
Úspěšný nový rok 2024!
Pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2024 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

03.09.2023
Zájem o fotovoltaiku dál roste
Jak ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí roku 2023 dál rostl.

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Zelená solárním a větrným elektrárnám?

28.02.2011
Českou energetiku čekají změny. Již brzy bude pravděpodobně schválena novela energetického zákona, která má zavést možnost odpojení solárních a větrných elektráren od sítě. Krom toho má posílit i postavení domácností na trhu s plynem nebo elektřinou. Co nás čeká a nemine?
 
zdroj: Nazeleno.cz 
 

V nejbližších týdnech bude pravděpodobně schválena rozsáhlá novela energetického zákona. Jaké změny přináší? Zlepší postavení spotřebitele (domácností i firem), uvolní energetický trh, posílí pravomoci kontrolních úřadů a umožní připojení nových obnovitelných zdrojů (fotovoltaické a větrné elektrárny). Většina novinek v zákoně pochází „z Bruselu“, zákon totiž zapracovává tzv. třetí energetický balíček EU. Vláda už zákon posvětila a jeho schválení v parlamentu má být pouhou formalitou. Podívejte se, co nás čeká a nemine.

 

Novela přináší výrazné posílení pozice zákazníka (domácností, firem) na energetickém trhu. Tato nová pravidla vycházejí z evropských směrnic. Již několik let si mohou domácnosti vybrat svého dodavatele elektřiny nebo plynu. Často se však setkávají s různými „zádrhely“ v obchodních podmínkách dodavatelů.

 

Novela energetického zákona zavádí zajímavou a důležitou novinku v oblasti odstoupení od smlouvy s dodavatelem energie. Pokud například dodavatel elektřiny či plynu zvýší cenu, budete moci do tří měsíců bez udání důvodu a bez jakýchkoliv sankcí odstoupit od smlouvy.

 

Zákon také usnadní změnu dodavatele. Přísněji bude upraven výpočet záloh za elektřinu a plyn. Ty musejí odpovídat spotřebě v předchozím období (pokud tedy není důvod domnívat se, že spotřeba výrazně poroste). Zákazník bude také mít lepší přístup k informacím: firmy budou povinně zveřejňovat všechny podstatné informace na internetu, o změnách budou muset informovat s měsíčním předstihem, více informací bude zveřejňovat i Energetický regulační úřad.

 

 

Posílení pravomocí Energetického regulačního úřadu
Novela výrazně posiluje pravomoci státních orgánů, a to jak těch domácích, tak i evropských. Většina pravomocí bude sjednocena pod Energetický regulační úřad. Nově bude ERÚ například rozhodovat některé spory mezi zákazníkem a dodavatelem. Zákazník se bude moci rozhodnout, jestli se obrátí na soud nebo na ERÚ. Vzrostou i pravomoci úřadu při vyšetřování různých nekalých praktik, zákon posiluje spolupráci ERÚ s antimonopolním úřadem i evropskými institucemi. ERÚ navíc přejímá pravomoci některých orgánů (např. Státní energetické inspekce).

 

Kritici zákona upozorňují na růst byrokracie – na ERÚ a ministerstvu průmyslu má vzniknout až 44 nových pracovních míst. Také má být značně navýšen rozpočet úřadu (podle ministerstva financí až o 40 %) a současně, v rámci posílení nezávislosti, má být vládě zabráněno do něj zasahovat. Podle předkladatelů zákona však bude několik jiných úřadů zeštíhleno, což rozpočtové dopady omezí.

 

 

Odpojování solárních a větrných elektráren
Novela stanovuje povinnost pro všechny elektrické zdroje s instalovaným výkonem nad 100 kW umožnit tzv. „dispečerské řízení“. Jinak řečeno, elektrárny nad 100 kW musí být vybaveny zařízením, které je v případě potřeby umožní odpojit od sítě. Dosud tato povinnost neexistovala a do sítě proudila elektřina i v době, kdy jí byl přebytek. To je důvod, proč distributoři odmítají připojovat nové solární a větrné elektrárny. Vycházejí přitom z vyjádření ČEPS a ze studie ústavu  EGÚ Brno, podle které česká elektrická síť dlouhodobě nezvládne více než 1650 MW z neřiditelných (např. větrných a solárních) zdrojů. K této hranici jsme se v loňském roce nebezpečně přiblížili, proto byl vyhlášen stop-stav pro připojování dalších větrných a fotovoltaických zdrojů, který trvá dodnes.

Přijetím zákona by se tato situace měla změnit: Distributor bude moci „v případě ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu“ některé zdroje, např. solární elektrárny, odpojit. Otevře se tak cesta k dalšímu nárůstu obnovitelných zdrojů energie v České republice (i když nebudou mít zaručený neomezený výkup veškeré vyrobené elektřiny). Malých zdrojů pod 100 kW se odpojování netýká.

 

Kritici zákona upozorňují na růst byrokracie – na ERÚ a ministerstvu průmyslu má vzniknout až 44 nových pracovních míst. Také má být značně navýšen rozpočet úřadu (podle ministerstva financí až o 40 %) a současně, v rámci posílení nezávislosti, má být vládě zabráněno do něj zasahovat. Podle předkladatelů zákona však bude několik jiných úřadů zeštíhleno, což rozpočtové dopady omezí.

 

 

Článek byl publikován na portálu Nazeleno.cz