Menu
Katalog
Novinky
09.01.2024
Nové dotace na fotovoltaiku v Modernizačním fondu vyhlášeny
Státní fond životního prostředí zveřejnil podmínky nových dotaci na fotovoltaiku pro firmy a veřejný sektor.

27.12.2023
Úspěšný nový rok 2024!
Pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2024 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

03.09.2023
Zájem o fotovoltaiku dál roste
Jak ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí roku 2023 dál rostl.

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Slunce svítí zadarmo. Proč je tedy solární elektřina drahá?

28.02.2012
Nejvíce peněz z našich peněženek odchází na úhradu nákladů na bydlení, na zaplacení tepla a elektřiny. Proto je nesmírně důležitá energetická koncepce státu, kterou připravuje vláda. Politici však nerozhodují vedeni snahou co nejvíce ulehčit domácnostem. Pod tlakem energetické a průmyslové lobby schvalují zákony umožňující maximalizovat zisk velkým výrobcům, zejména pak ČEZu.

 

zdroj: blog.idnes.cz

 

Jaderná a uhelná energetika

Zatím co v Evropě státy od výroby elektřiny v jaderných elektrárnách odstupují, Česká republika jde opačnou cestou. Prodlužuje životnost JE Dukovany, schvaluje dostavbu dalších bloků JE Temelín, a do energetické koncepce se dostává i možnost stavby nové jaderné elektrárny v Blahutovicích u Nového Jičína.

 

V Evropě se přitom v současnosti staví dvě elektrárny: jedna ve finském Olkilutu, a druhá ve Francii - Flamanville 3.Ve Finsku má stavba pětileté zpoždění, a náklady jsou už nyní překročeny o sto procent. Odhadnout další vývoj této stavby je velmi obtížné, neboť finský úřad pro jadernou bezpečnost upozorňuje na subdodavatele, kteří se ještě nikdy na podobné stavbě nepodíleli, takže zejména bezpečnost provozu bude asi největším problém. Ve francouzském Flamaville III už mají tříleté zpoždění a náklady již nyní překročili o třetinu.

 

Každému je jasné, že náklady na stavbu elektráren se promítnou do ceny v nich vyráběné elektřiny. Obrovské sumy peněz tedy půjdou z rozpočtů domácností, a z rozpočtů firem využívajících elektřinu při výrobě – tady se zase růstem nákladů zvednou ceny výrobků a služeb.

 

Elektřina z jaderných elektráren bude v budoucnu nejdražší.

O podpoře tepelných elektráren na uhlí bychom se dnes již téměř vůbec neměli bavit. Nadměrně zatěžují životním prostředí a měly by být nahrazeny jinými zdroji.

 

Máme alternativu?

Zajisté. Jsou to obnovitelné zdroje. Abychom je však mohli zplna využít, je nutné změnit energetickou koncepci státu přímo v jejím základě: nepřistupovat k ní z hlediska budoucí výroby, ale spotřeby. Spotřebu pak co nejdříve snižovat investicemi do úsporných a chytrých technologií.

 

Důkaz, že politici podléhají tlaku a orientují se na výrobu ČEZu je nasnadě: v Národním akčním plánu pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů je zcela zastaven rozvoj malých fotovoltaických instalací do 30 kW na fasádách a střechách budov.

 

Velkoplošné fotovoltaické elektrárny instalované na polích, často na zemědělské orné půdě vyňaté z půdního fondu, což lze označit slovem zvěrstvo, nikdy neměly být zákonem podporovány. Podporu v podobě dotací na výkup v nich vyrobené elektřiny schválili poslanci ČSSD a ODS. Stalo se to v době, kdy např. Strana zelených, obviňovaná spolu s dalšími zastánci obnovitelných zdrojů energií z toho, že de facto zdražila elektřinu, ještě nebyla v parlamentu. A kdo vlastní většinu rozlohy fotovoltaických farem? Je to ČEZ.

 

Fotovoltaika na střechách a pláštích budov samozřejmě bere zisk ČEZu. Takže je třeba ji házet klacky pod nohy…

Zvýhodnění ceny vykupované elektřiny z fotovoltaických článků se mělo týkat jen domácností a malých firem, dodávajících do sítě přebytky. A nikdo by nemohl argumentovat tím, že obnovitelné zdroje prodražují elektřinu.

Fotovoltaické elektrárny na střechách a fasádách budov však mohou sehrát klíčovou roli v cestě domácností a podniků k energetické soběstačnosti.

 

Argument, že obnovitelné zdroje jsou doplňkové, že mají pouze omezený potenciál, a že ekonomika vždy potřebovat silné centrální zdroje, je nepodložený. Pokud by energetická koncepce obsahovala podporu obnovitelných zdrojů energie, a pokud by došlo k modernizacím  přenosové soustavy a distribučních sítí, měli bychom v naší zemi moderní a levnou energetiku. Výmluvy na problém z kolísavými dodávkami elektřiny z obnovitelných zdrojů by padly. Hlavně by však v peněženkách lidí zůstaly peníze na nákupy zboží a služeb, čímž by se zvýšila poptávka – a to je hlavní motor ekonomického růstu, bez kterého se při řešení současné ekonomické a finanční krize neobejdeme. Ale to už je jiná písnička.