29.12.2011
ČEPS: Síť zvládne dalších až 65 MW solární a větrné energie. K tuzemské elektrizační soustavě je možné v příštím roce připojit další solární a větrné elektrárny o výkonu až 65 megawattů, uvedl dnes správce sítě ČEPS. Část volné kapacity ale blokují dříve uzavřené smlouvy. Instalovaný výkon tuzemských solárních elektráren je nyní zhruba dva gigawatty, větrných přes 200 megawattů.
"Podané žádosti a poptávka investorů určitě převyšují uvolněnou kapacitu. Přibližně 65 megawattů je výkon dvou největších solárních elektráren v ČR. Nejedná se tedy o žádný zásadní přelom," řekl ČTK Petr Novotný z advokátní kanceláře VDNU legal. Otázkou podle něj navíc je, podle jakého klíče bude 65 volných megawattů rozděleno mezi jednotlivé distribuční společnosti a konkrétní žádosti o připojení.
ČEPS stanovil limit pro připojení tak, aby mohla být elektrická síť bezpečně využívána. Zohlednil, že některé obnovitelné zdroje energie lze řídit na dálku nebo vypínat v případě přebytku proudu v síti. Bral také v úvahu opakující se přetékání elektřiny z německé do české elektrizační soustavy.
"Z aktualizovaného navýšeného limitu připadá na území spravovaného ČEZ Distribucí více než polovina. Otevírá se tedy kapacita pro připojení nových výroben s obtížně predikovatelnou kolísavou výrobou - fotovoltaických a větrných elektráren - k distribuční soustavě společnosti," řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Upozornil, že i nadále musí být nové žádosti o připojení výroben k distribuční soustavě společnosti posuzovány individuálně a musí být naplněna i další hlediska. Jde o zpětné vlivy na distribuční soustavu a její další zákazníky, a také hledisko tzv. uzlových oblastí, tedy přetok výkonu z distribuční soustavy do přenosové soustavy v předacích místech.
Volnou kapacitu sítě podle ČEPS částečně blokují smlouvy o budoucím připojení plánovaných solárních a větrných elektráren. "V souvislosti s připravovanou změnou zákona o podporovaných zdrojích energie, kde by mělo dojít ke zrušení části dosud držených rezervovaných výkonů pro fotovoltaické elektrárny, je pravděpodobné, že bude možnost připojení dalších fotovoltaických a větrných elektráren dále rozšířena," uvedl ČEPS. Zákon je nyní v Senátu.
ČEPS a distribuční společnosti v polovině září oznámily, že znovu začnou posuzovat žádosti o připojení nových solárních a větrných elektráren do sítě. Žádosti nyní hodnotí individuálně. "Některé už byly schváleny," řekla dnes ČTK mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková. Podle ní například Pražská energetika nemá s připojováním zdrojů, které splňují všechny náležitosti, problém.
Distribuční společnosti zastavily vydávání smluv o připojování nových solárních a větrných elektráren do sítě loni, k nelibosti investorů. Reagovaly tak na prudké přibývání solárních elektráren, které se kvůli výhodným dotačním podmínkám staly výhodnou investicí. Argumentovaly tehdy tím, že by tyto zdroje mohly ohrozit bezpečný provoz přenosové soustavy.
Výkupní ceny proudu ze slunečních elektráren z minulých let se budou podle Energetického regulačního úřadu promítat do cen elektřiny ještě řadu let. Instalovaný výkon solárních zdrojů v Česku se jen loni zvýšil více než čtyřnásobně na zhruba 1950 megawattů. Vláda se snaží zdražení omezit dotacemi, které budou letos i v příštím roce činit 11,7 miliardy korun.
Domácnostem elektřina v roce 2012 přesto zdraží v průměru o 3,4 procenta, malým podnikům o 4,3 procenta a velkoodběratelům o šest až 6,6 procenta.
|