07.02.2016
Díky zařazení do programu Nová zelená úsporám jsou od konce roku 2015 konečně podporovány také fotovoltaické systémy. Program nyní podporuje jednak fotovoltaický ohřev vody a také výrobu elektrické energie pro vlastní spotřebu v domě.
Po změně legislativy od 1.1.2016 je možné provozovat tyto malé fotovoltaické zdroje bez licence a složité administrativy. Je nutné splnit pouze několik jednoduchých podmínek. Především, celkový výkon instalovaný elektrárny nesmí přesáhnout 10kW a zároveň nesmí dodávat nespotřebovanou elektřinu do distribuční sítě.
Fotovoltaický ohřev vody
Program nově podporuje systémy pro fotovoltaický ohřev vody, které mají oproti zastaralým solárním termickým systémům celou řadu výhod. Stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů je možné přímo využít na ohřev topného tělesa v bojleru. S využitím řídící jednotky jako např. Solar Kerberos není potřeba ani měnit stávající elektrický bojler. Nádoba bojleru musí mít objem nejméně 80 litrů na jeden kW výkonu fotovoltaických panelů. Celkový instalovaný výkon panelů není omezen.
Výroba elektřiny pro vlastní spotřebu
Malé fotovoltaické elektrárny s připojením do distribuční sítě jsou podporovány ve dvou variantách. V prvním případě jsou tzv. přebytky energie z fotovoltaických panelů využity pro ohřev vody nebo přitápění. Ve druhé variantě jsou přebytky elektřiny ukládány do akumulátorů ( baterií ) pro pokrytí spotřeby i po západu slunce.
Podrobnosti naleznete v kapitole Fotovoltaika 2016.
|