22.03.2014
Na konci roku každého provozovatele FVE zajímá nejen dosažený výnos z výroby čisté energie, ale také jaké výdaje může uplatnit pro snížení svého daňové základu.
Hlavní položkou mezi daňově uznatelnými náklady zůstávají především odpisy vlastního zařízení, které se od roku 2011 rovnoměrně odepisují po dobu 20 let. Samozřejmě, do nákladů lze zařadit všechny výdaje, které souvisí s jeho provozem. Tedy např. náklady na údržbu, pravidelný servis a revize zařízení. Dále, můžeme uplatnit výdaje na rozšíření funkcí elektrárny ( např. vzdálený monitoring ), využití přebytků elektrické energie pomocí baterií, řízení vlastní spotřeby v objektu v případě režimu Zeleného bonusu, apod.
Zvážit lze i cestovní výdaje v případě, že potřebujete navštívit odborný seminář nebo konferenci týkající se fotovoltaických elektráren. Vzhledem k neustále se měnící legislativě u obnovitelných zdrojů je sledování těchto změn nezbytné. V tomto případě ale pozor na silniční daň v měsíci, kdy tyto výdaje chcete uplatnit a pro cestování využít vlastní automobil.
Mezi daňově uznatelné výdaje vznikající při provozu solárních elektráren patří různé režijní náklady, například na internetové připojení a telefon ( v případě využití i pro soukromé účely lze obvykle uplatnit 30-50%), na pořízení a obnovu elektronického podpisu, nákup počítače a tiskárny, různé kancelářské potřeby , apod.
Pro fotovoltaické elektrárny nainstalované do konce roku 2012 dále platila povinnost odvést tzv. recyklační poplatek.
Můžete také využít tzv. výdajový paušál, kdy se náklady stanoví jako podíl výnosů pokud to bude výhodnější.
Uvedený přehled je pouze informativní. Je vhodné se poradit u příslušného finančním úřadu nebo u daňového poradce. Obecně lze pouze říci, že daňové výdaje lze uplatnit vždy pokud vznikly v souvislosti s provozováním solární elektrárny. Proto je nutné posoudit podmínky jejich vzniku a vazbu na provozování elektrárny.
Zdroj: Solarnistavebnice.cz
|