15.01.2014
Kvůli odlišnému výkladu zákona může jeden z největších distributorů elektřiny E.ON doplatit za zákazníky až 150 milionů korun. Tři čtvrtě roku nevybíral od samovýrobců poplatek na obnovitelné zdroje. Peněz se nyní domáhá Operátor trhu s elektřinou a plynem.
Odlišné čtení zákona může přijít draho druhému největšímu distributorovi elektřiny v Česku, společnosti E.ON. Té nyní hrozí, že bude muset doplácet až 150 milionů korun. Tři čtvrtě roku i přes výzvy nevybírala od některých svých zákazníků poplatek na obnovitelné zdroje. A těchto peněz se nyní domáhá státní Operátor trhu s elektřinou a plynem (OTE).
Správní řízení potvrzuje jak Energetický regulační úřad, u kterého probíhá, tak sám E.ON. "Ano, řízení opravdu probíhá, ale průběh nebudeme komentovat," říká mluvčí energetické firmy Vladimír Vácha s tím, že se nevyjádří ani k podstatě sporu.
Podle informací Hospodářských novin se jednalo o výklad zákona o podporovaných zdrojích energie z ledna 2013. Ten totiž poplatek na obnovitelné zdroje energie – v loňském roce 583 korun za megawatthodinu – definoval jako "složku ceny za distribuci na úhradu nákladů za obnovitelné zdroje".
A E.ON si měl tento termín vyložit tak, že se netýká například elektřiny, kterou majitelé zdrojů elektřiny vyrobí, ale sami spotřebují nebo jednoduše nedodají do sítě distributora. A tudíž mu nezaplatí ani zmiňovaný poplatek, jenž byl součástí distribučních služeb. Většinou se jednalo o majitele malých obnovitelných zdrojů, kdy například rodina či podnik polovinu proudu ze solární elektrárny na střeše spotřebovaly a polovinu poslaly do sítě.
Celý článek je zde.
Zdroj: IHNED
|