Menu
Katalog
Novinky
09.01.2024
Nové dotace na fotovoltaiku v Modernizačním fondu vyhlášeny
Státní fond životního prostředí zveřejnil podmínky nových dotaci na fotovoltaiku pro firmy a veřejný sektor.

27.12.2023
Úspěšný nový rok 2024!
Pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku 2024 přejeme všem našich zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům.

03.09.2023
Zájem o fotovoltaiku dál roste
Jak ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí roku 2023 dál rostl.

>>> archiv novinek
Naši partneři
Sanyo
Kyocera
SMA
Fronius
Kostal
Suntech
Solar-Log
S-Energy
Nex Power
Statistiky

Co se děje v „solárním byznyse“?

31.08.2013
Boom solárních elektráren, který souvisel s vysokou výkupní cenou elektřiny a klesajících cen fotovoltaických panelů, máme již nějakou dobu za sebou. Významně poklesly výkupní ceny a větší solární elektrárny na podporu vůbec nedosáhnou. Zavedena byla také 26% solární daň, kterou musí vlastníci solárních elektráren odvádět. Ta měla skončit, ale poslanci její trvání prodloužili. 

 

Zdroj: E15

 

Nulová podpora a nová solární daň 10 %

 

Poslanecká sněmovna před několika dny schválila novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která již nepočítá s dotacemi solárních elektráren připojených od roku 2014 a prodlužuje solární daň. Na příspěvky v podobě výkupních cen elektřiny tak nedosáhnou ani domácnosti, které si chtěly fotovoltaiku pořídit na střechu rodinného domu.

 

Proti novele zákona o obnovitelných zdrojích, kterou ještě musí schválit Senát a podpisem ji musí potvrdit i prezident, se ohradila Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO). Podle této organizace hrozí České republice řada soudních sporů a mezinárodních arbitráží, které mohou stát mnohem více, než se na solární dani vybere.

 

S-energy

 

 

 

Jde především o to, že solární daň ohrožuje státem garantovanou návratnost investice 15 let. „Projde-li solární daň, bude u všech projektů narušena garantovaná návratnost a až 30 procent fotovoltaických elektráren z roku 2010 se dostane do vážných problémů, které mohou skončit krachem. Stát tak bude čelit soudním sporům nebo mezinárodním arbitrážím, za které může vydat víc, než kolik vybere na kontroverzní solární dani,“ uvedl Martin Sedlák, ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

 

 

Celý článek je zde.