20.01.2011
Provozovatel přenosové soustavy elektřiny ČEPS a distribuční společnosti se shodují v jednom – pokud nebude přetížena síť, solární zdroje mají znovu dostat šanci. Týká se to zvláště malých střešních instalací do 30 kilowattů. Tyto zdroje mají i politickou podporu – nezasáhne je ani nová solární daň.
zdroj: E15
Už téměř rok trvající stop stav na připojování nových fotovoltaických zdrojů by tedy měl dříve či později padnout. Solární Klondike už se nevrátí, ale malé střešní instalace mohou být docela zajímavým a zároveň smysluplným byznysem.
„Elektrizační soustava má určité technické limity, a nebudouli překročeny, není důvod další zdroje nepovolovat,“ uvedla Eva Vítková ze společnosti ČEPS. „Ano, uvažujeme o tom,“ odpověděl na otázku, zda by se mohl stop stav zrušit, mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Firma ovládá distribuci elektřiny v jižních Čechách a na jižní Moravě.
Dodavatelé menších střešních instalací a jednotlivých dílů ale nemají nic jistého. ČEPS se totiž odvolává na informace Českého svazu regulovaných energetických společností, podle nichž bylo ke konci loňského roku připojeno do sítě 1940 megawattů (MW) instalovaného výkonu fotovoltaických a větrných elektráren. Situace se bude vyhodnocovat na začátku března, záleží tedy na tom, jaký výkon bude do sítě ještě připojen do konce února. „Stále probíhá připojování dalších fotovoltaických elektráren, u kterých má investor s námi uzavřenou platnou smlouvu o připojení, a předpokládáme, že tento stav bude trvat ještě několik následujících týdnů,“ zdůrazňuje Vácha.
ČEPS připomíná loňskou studii výzkumné společnosti EGÚ, podle níž je česká soustava schopna v období 2010 až 2012 pojmout 1650 MW soudobě vyráběného výkonu ze solárek a větrníků. To podle propočtů ČEPS odpovídá 2200 MW instalovaného výkonu.
Článek byl publikován na portálu E15.
|